Dobry dietetyk – pytania Pacjentów

Dobry dietetyk odpowie – kto pyta nie błądzi

Dobry dietetyk online to dostępne informacje, jakie potencjalny Pacjent może poznać przed spotkaniem z dietetykiem w realnym gabinecie. 

Jak długo trwa pierwsza wizyta i jak wygląda?

Pierwsza wizyta trwa ok. 50 minut.

Na pierwszej wizycie wypełniana jest ankieta żywieniowa. Określa preferencje żywieniowe, styl życia, przebyte choroby, cel wizyty itp. Następnie odbywa się pomiar składu ciała i rozmowa interpretująca wyniki. Wyliczam BMI, zapotrzebowanie energetyczne. W trakcie tej wizyty Pacjent podejmuje decyzję, czy chce kontynuować i czy decyduje się na ułożenie planu żywienia.

Odpowiadam także na wszelkie pytania Pacjenta.

Czy mam możliwość wyboru produktów w diecie?

Gdy Pacjent podejmie decyzję o ułożeniu planu żywieniowego, decydujemy wspólnie, czy dieta ma być ułożona ściśle według preferencji żywieniowych Pacjenta, czy Pacjent „jada wszystko”.

Ze względu na alergie, nietolerancje pokarmowe lub po prostu upodobania kulinarne, proponuję dietę szytą na miarę.

Jeżeli Pacjent życzy sobie konkretnych produktów, zalecam, aby poprowadził dzienniczek żywienia. W dzienniczku tym pacjent zapisuje godziny, rodzaje spożywanych produktów. Na  przykład wielkości umowne spożywanych produktów. Na tej podstawie komponuję właściwą dietę.

Przykład zapisów w dzienniczku
8 marca 2016
godzina 7:00:
– 2 kromki chleba z formy (10 cm x 10 cm)
– posmarowane łyżeczką masła 82% tłuszczu
– 3 plasterki polędwicy sopockiej (średnica 10 cm)
godzina 10:00:
– pączek
godzina 14:00:
– kotlet mielony wielkości piłki do tenisa
– ryż – ok. szklanki ugotowanego
– jeden pomidor

Kiedy otrzymam plan żywieniowy?

Czas oczekiwania na plan żywieniowy to ok. 2-3 dni.

Pacjent otrzymuje go droga mailową lub w wersji drukowanej. Gdy wysyłam plan droga mailową, dokładnie opisuję, jak stosować dietę, zapisuję zalecenia. Zawsze można skontaktować się ze mną i telefonicznie omówić, choć preferuję wizyty w gabinecie.

Co zawiera plan żywieniowy?

Plan żywieniowy to rozpisany jadłospis na 7 lub 14 kolejnych dni. Jadłospis jest ustalany indywidualnie na potrzeby danego pacjenta. Jadłospis zawiera opis posiłków, gramaturę i/lub miary zwyczajowe (łyżka, łyżeczka), kaloryczność. Do każdego jadłospisu dodane są przepisy na potrawy zawarte w nim oraz lista zakupów.

Dieta to nie tylko zmiana sposobu żywienia, ale trybu życia

Jak często mam przychodzić na wizyty kontrolne?

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po 7 lub 14 dniach stosowania indywidualnego planu żywienia. To zależy od Ciebie, kiedy chcesz i jaki pakiet dietetyczny wybrałeś. Kolejne wizyty kontrolne zalecane są co 14 dni, ale nie późnej niż co 30 dni. Należy pamiętać, że regularne wizyty to kontrola postępów, ale też zwiększenie motywacji i utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Każda wizyta kontrolna obejmuje badanie na analizatorze składu ciała.

Jak wygląda wizyta kontrolna?

Podczas wizyty kontrolnej zostanie przeprowadzone badanie na analizatorze składu ciała. Dokładne określenie parametrów pozwoli ocenić, czy dieta przynosi oczekiwane efekty. Jeśli regulacja masy ciała jest wolniejsza lub szybsza od zakładanej, razem zastanowimy się co należy zrobić.

 Czy podczas stosowania diety mogę liczyć na zmiany w diecie?

Podczas stosowania diety przy wykupieniu drugiej części programu dietetycznego (małego lub dużego). Możliwa jest drobna modyfikacja diety z częstotliwością 1 x na 4 tygodnie, maksymalnie dwóch dziennych jadłospisów (10 pozycji jadłospisu).

Co jeśli nie będę dokładnie trzymać się planu?

Plan żywieniowy jest maksymalnie zindywidualizowany dla danej osoby tak, aby osiągnąć zamierzony cel. Oznacza to, że jest dopasowany pod względem kaloryczności, zawartości witamin i minerałów. Wszelkie odstępstwa mogą przełożyć się na efektowność terapii. Jeśli omijasz posiłek, to dostarczasz mniej kalorii, witamin i minerałów do organizmu. Może to poskutkować szybszą zmianą masy, ale też niedoborem składników odżywczych. Jeśli zwiększasz ilość posiłków, to efekt redukcji masy ciała może być zagrożony.

Czy jest możliwe ułożenie diety bez kontaktu bezpośredniego z dietetykiem? 

Dobry dietetyk online to raczej sposób na udzielenie kilku podstawowych porad. Prawdziwe doradztwo jest możliwe tylko w bezpośrednim kontakcie. Ja nie świadczę usług online.

Pamiętaj – dieta jest zbilansowana i ułożona specjalnie dla Ciebie. Dieta odchudzająca to zbilansowany zestaw minerałów, witamin, białek, tłuszczów.

Jak mam się żywić po zakończeniu planu żywienia?

Gdy dojdziesz do wniosku, że chcesz już zakończyć dietę (z różnych powodów) lub już osiągnąłeś cel, przyjdź na wizytę!!!! To bardzo ważne. Na ostatniej wizycie otrzymasz wskazówki do utrzymania efektów diety. Przeprowadzę badanie analizy składu ciała i wytłumaczę Ci, jaką masz maksymalną kaloryczność posiłków, aby efekt został zachowany.

Jak szybko schudnąć? 

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest prosta i łatwa. Można w stosunkowo krótkim czasie stracić na wadze kosztem zmniejszenia wody w organizmie, która stanowi 60-70% wago ciała. Trwała utrata na wadze jest możliwa w wyniku dłuższego procesu.

Jak poznać, że to dobry dietetyk?

Dobry dietetyk to osoba, która nie tylko potrafi ułożyć dietę do realizacji, to osoba, która potrafi zbudować plan zmiany w trybie życia Pacjenta i przekonać go konsekwentnej realizacji. Dobry dietetyk to profesjonalista, który bazuje na najnowszych osiągnięciach nauki i korzysta z nowoczesnego sprzętu – bez niego nie ma dobrej diagnozy, śledzenia postępów.

Jak schudnąć 10 kg?

Potrzebna jest diagnoza. Potrzebny jest plan dietetyczny. Plan powinien zawierać cele, etapy pośrednie. Pierwszy etap to jak schudnąć  2-3 kg i ten osiąga się stosunkowo szybko – 2-3 tygodnie. Druga faza, czyli jak schudnąć 5-7 kg staje się bardziej wymagająca, zajmuje nieco więcej czasu (ok 2 miesięcy), ale przynosi bardziej widoczny rezultat.

Jak schudnąć z brzucha?

To wyzwanie, ponieważ brzuch to obszar naszego ciała, który podlega częstemu przepełnianiu, naciąganiu, rozpychaniu. Konieczne są dwa działania: dieta, w tym to co w niej niezwykle ważne, tj. mniejsze dawki jedzenia, ale częściej, pij jak najczęściej. Druga to ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Przykład ćwiczeń pod linkiem.

Tabletki na odchudzanie – czy są dobre?

Odpowiedź na to pytanie najlepiej obrazuje cytat z opinii lekarzy:  „Lekarze, dietetycy, trenerzy są zgodni – szybka utrata wagi w przypadku tabletek odchudzający oznacza najczęściej utratę wody…Kto chce naprawdę schudnąć, musi powrócić do starych sprawdzonych metod: ruchu i zmiany sposobu odżywiania. Wszystkie inne sposoby mają więcej wspólnego z magią niż nauką. A efekty będą żadne.” Więcej pod linkiem poniżej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/suplementy/czy-tabletki-odchudzajace-naprawde-skutecznie-odchudzaja_34251.html

Chcę schudnąć – od czego zacząć?

Zapraszamy na www.znanylekarz.pl celem umówienia wizyty lub bezpośredni kontakt.